Uszkodzony intercooler – przyczyny, objawy, naprawa

Uszkodzony intercooler uniemożliwi wykorzystanie pełnego potencjału jednostki napędowej i może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych usterek silnika lub turbosprężarki. Dlatego też każdy kierowca powinien potrafić rozpoznać objawy uszkodzonego intercoolera i zadbać o jego wymianę lub regenerację. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy przyczyny uszkodzeń intercoolerów i objawy, jakie występują w pojeździe, którym do takich usterek doszło, a także tłumaczymy, w jaki sposób można przywrócić mu sprawność.

 

Przyczyny usterek intercoolera

 

Wiele uszkodzeń intercoolera wynika wprost z jego umiejscowienia i niekiedy niedostatecznej ochrony wlotu powietrza. Chłodnica powietrza umieszczona jest bowiem zaraz za zderzakiem w dolnej części pojazdu, stąd też przez długi czas eksploatowania samochodu ma ona kontakt z różnymi odpryskami z nawierzchni drogi, np. kamieniami lub innymi drobinami. Dużym niebezpieczeństwem dla sprawnego działania intercoolera są też kolizje drogowe.

Dochodzi wtedy do poobijania lub nawet przedziurawienia intercoolera. Przekłada się to bezpośrednio na spadek wydajności tego elementu pojazdu. Nawarstwiający się na kanalikach intercoolera brud również nie służy dobrze jego wydajności.

 

Nieszczelności w intercoolerze

 

Nieszczelności to także dość częsta przyczyna nieprawidłowo działającego intercoolera. Mogą występować na:

 • przewodach doprowadzających sprężone powietrze do kolektora dolotowego;
 • rurze, przez którą do intercoolera dochodzi powietrze ze sprężarki.

Nieszczelności w intercoolerze występują wskutek jego intensywnej pracy. Z powodu postępującego downsizingu silników mamy do czynienia ze zmniejszeniem wielkości i pojemności jednostek, jednakże wiąże się to ze zwiększeniem ciśnienia w intercoolerze oraz coraz większymi różnicami temperatury pomiędzy wejściem do intercoolera i wylotem powietrza z tego elementu.

 

Olej w intercoolerze

 

Do intercoolera olej przedostaje się z odmy oraz ze spalin, które przedostają się do silnika przez EGR. Dlatego pewna ilość oleju w intercoolerze nie powinna być zmartwieniem, jeśli jednak jest go zbyt dużo, wówczas może być to spowodowane nieprawidłowym działaniem turbosprężarki.

Jakie objawy daje uszkodzony intercooler?

 

W przypadku nieszczelnego lub zaolejonego intercoolera występują zakłócenia w prawidłowym spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej, które z kolei przekładają się bezpośrednio na pracę silnika i turbosprężarki. Nieszczelności powodują, że turbosprężarka nie jest w stanie wypracować pożądanego ciśnienia – będzie musiał wykonywać przez to wzmożoną pracę, przez co narazi się na szybsze wyeksploatowanie.

W wyniku tych następstw będą zauważalne następujące objawy:

 • spadek mocy silnika,
 • szarpanie,
 • utrudnione przyspieszanie,
 • zwiększenie spalania,
 • zwiększona emisja spalin.

Zwiększenie spalania paliwa i emisji szkodliwych spalin wynikają z nieprawidłowej ilości tlenu, jaka wskutek uszkodzenia intercoolera znajduje się w mieszance paliwowo-powietrznej.

 

Jak przebiega naprawa intercoolera?

 

Jeśli w swoim samochodzie zauważysz podobne objawy, zwróć uwagę swojemu mechanikowi, aby dokonał przeglądu intercoolera. Wykrycie jego usterek pozwoli uniknąć bardziej kosztownych napraw lub wymiany innych podzespołów, które mogą dawać podobne objawy w przypadku usterek, jednak w rzeczywistości pozostają sprawne, gdyż rzeczywista przyczyna leży właśnie w intercoolerze.

Przegląd intercoolera rozpoczyna się od wzrokowej kontroli, a następnie rozebraniu go w celu wykrycia zaolejenia.

CHLODNICA-POWIETRZA-VOLVO-FH-EURO6-21208268-21649511-85013014-7422062508-intercooler-VOLVO-FH-1-1024x679

W Accore zajmujemy się regeneracją intercoolerów. Zabieg regeneracyjny polega na wymianie rdzenia chłodnicy na zupełnie nowy i ma skutkować przywróceniem mu pierwotnych właściwości techniczno-użytkowych.W czasie regeneracji wykorzystujemy rdzenie, które są produkowane w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie normy dotyczące jakości, trwałości i parametrów techniczno-użytkowych.

W ofercie posiadamy także zupełnie nowe intercoolery do różnych marek i modeli:

 • autobusów,
 • samochodów ciężarowych,
 • maszyn rolniczych,
 • maszyn budowlanych,
 • lokomotyw,
 • maszyn przemysłowych,
 • turbin wiatrowych.

Na każdy z nich udzielamy 12-miesięcznej gwarancji.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×