Turbosprężarka – na czym polega jej działanie i za co odpowiada?

Dzięki turbosprężarce silnik Twojego samochodu ma większą moc, a sam pojazd jest dzięki niej bardziej zrywny. Ponadto jazda autem z turbosprężarką staje się bardziej ekologiczna i ekonomiczna – to jednak tylko podstawowe informacje o jednej z najważniejszych części samochodowych. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jaką rolę odgrywa turbosprężarka w pojazdach oraz na czym polega jej działanie.

 

Czym jest turbosprężarka i jak jest zbudowana?

 

Turbosprężarka jest mechanicznym urządzeniem, które jest napędzane przez gazy wylotowe silnika. Istotą zastosowania tego elementu jest dostarczenie do komory spalania większej ilości tlenu, która pomaga osiągnąć większą moc silnika. Pojazdy wyposażone w turbosprężarkę charakteryzują się zwiększonym przyspieszeniem, lepszym zrywem i osiąganiem większych prędkości.

 

Budowa i działanie turbosprężarki

 

Głównymi elementami, które tworzą turbosprężarkę są turbina i sprężarka, które osadzone są na jednym drążku. Gazy wylotowe silnika wprawiają w ruch ramiona wirnika turbiny, skąd powietrze w dalszej kolejności kierowane jest do sprężarki. Jej funkcją jest z kolei skierowanie sprężonego powietrza do silnika.

 

Funkcje turbosprężarki

 

Niegdyś turbosprężarki montowane były wyłącznie w samochodach wyścigowych, jednak ich wysoka funkcjonalność oraz wpływ na ekonomię jazdę oraz przyjazność dla środowiska sprawiły, że zaczęto wykorzystywać je również w samochodach osobowych, co dzisiaj stało się w zasadzie normą. W samochodach sportowych turbosprężarka pełniła wyłącznie funkcję poprawienia osiągów silnika, jednakże pozostałe aspekty wykorzystania tego elementu sprawiły, że znalazły one zastosowanie także w pojazdach o innym przeznaczeniu.

Tlen, który za sprawą turbosprężarki dostaje się do komory spalania w silniku, przyczynia się do obniżenia spalania paliwa, co w znaczącym stopniu wpływa na ekonomię jazdy. Niższe spalanie paliwa to również mniej szkodliwych związków, wydostających się z wydechu do atmosfery – właśnie dlatego turbosprężarki wpływają pozytywnie także na przyjazność pojazdów dla środowiska naturalnego.

 

Jak wydłużyć żywotność turbosprężarki?

 

W całym okresie eksploatacji pojazdu w zasadzie nie da się uniknąć konieczności naprawy lub wymiany turbosprężarki. Można jednak wizytę w warsztacie opóźnić, a to okaże się niezwykle korzystne. Koszty związane z usterkami lub całkowitą awarią turbosprężarki mogą niestety okazać się wysokie, dlatego warto zadbać o to, żeby jej stan techniczny przez dłuższy czas pozostawał na odpowiednio wysokim poziomie. Najprostszym sposobem na wydłużenie żywotności turbosprężarki jest prawidłowa eksploatacja pojazdu. Do utrzymania jej w dobrym stanie niezbędne będą:

  • stosowanie oleju zalecanego przez producenta pojazdu;
  • regularna wymiana oleju na nowy, charakteryzujący się pełnią swoich właściwości ochronnych;
  • regularna wymiana filtra cząstek stałych, gdyż zapchany filtr będzie zanieczyszczał turbosprężarkę  przyczyni się do utraty jej właściwości.

Czy turbosprężarkę można zregenerować?

 

Turbosprężarki mogą być poddawane regeneracji, która nierzadko przynosi efekty lepsze od spodziewanych. Zregenerowana turbosprężarka, czyli element, który został dokładnie oczyszczony z cząstek stałych i zanieczyszczeń lub zawiera wymienione elementy, będzie działać dokładnie tak jak turbosprężarka w nowym pojeździe.

Niestety regeneracja turbosprężarki nie zawsze jest możliwa, głównie ze względu na stan, w jakim się znajduje. Zbyt duży poziom uszkodzenia może sprawić, że część nie będzie się nadawała do regeneracji. Niemniej zawsze warto spróbować, bowiem ta droga przywrócenia pojazdowi optymalnego stanu technicznego, jest tańsza niż wymiana elementu na nowy.

 

Turbosprężarki – oferta Arcore

 

Nasza firma oferuje właścicielom pojazdów i flot pojazdów turbosprężarki do wielu modeli samochodów ciężarowych takich jak: Scania XPI, DAF XF 106, MAN TGX Euro 6, Iveco Stralis. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem turbosprężarek

Facebook
Twitter
LinkedIn