Chłodnica spalin MAN TGX — czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Pojazdy marki MAN TGX wyposażone są w chłodnice spalin, które pełnią ważną funkcję w osiąganiu optymalnej wydajności pracy jednostki napędowej oraz spełnianiu restrykcyjnych norm emisyjności. Dowiedz się, jak wygląda praca chłodnicy spalin MAN TGX, z czego zbudowany jest ten element, a także jak rozpoznać jego usterki. Przekonaj się, że w razie awarii warto skorzystać z naszej oferty chłodnic spalin MAN TGX.

Poznaj pojazdy MAN TGX

MAN TGX to samochody ciężarowe produkowane przez niemieckiego producenta MAN Truck & Bus. Są to nowoczesne samochody ciężarowe charakteryzujące się bardzo wysoką jakością konstrukcji, a także wyposażeniem w nowoczesne i zaawansowane systemy technologiczne. Wysoka jakość i nowoczesne technologie zapewniają doskonałą wydajność i bezpieczeństwo jazdy pojazdami marki MAN TGX.

Pojazdy marki MAN TGX występują w wersjach wyposażonych w silniki wysokoprężne, spełniające normy emisji spalin Euro 6, i oferujących moc od 330 do 640 KM. Samochody ciężarowe MAN TGX dostępne są w różnych wariantach układów napędowych, takich jak 4×2, 6×2, 6×4, 8×2 i 8×4, dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnych warunkach transportowych.

Oprócz tego samochody ciężarowe MAN TGX wyposażone są w liczne systemy bezpieczeństwa oraz rozwiązania podnoszące komfort kierowców.

Czym jest chłodnica spalin w pojazdach MAN TGX?

Chłodnica spalin w pojazdach MAN TGX jest elementem układu chłodzenia silnika. Jej zasadniczym zadaniem jest obniżanie temperatury spalin. Celem tego procesu jest zmniejszenie zawartości szkodliwych substancji w spalinach, a także zwiększenie wydajności pracy turbosprężarki, która przełoży się bezpośrednio na zwiększenie wydajności pracy silnika.

Z czego składa się chłodnica spalin MAN TGX?

Na chłodnicę spalin MAN TGX składa się kilka istotnych elementów, które umożliwiają jej prawidłową pracę. Jednym z nich jest rurka wewnętrzna, przez którą przepływają spaliny. Znajdują się w niej tzw. płytki przepływowe, które odpowiadają za rozpraszanie ciepła spalin. Inny istotny element to rurka zewnętrzna która stanowi osłonę i umożliwia swobodny przepływ powietrza.

Exhaust gas recirculation, recyrkulator spalin, chłodnica spalin, cooler, EGR MAN TGX euro 6, 51081007290, 51081007304, 51081009290, 51081009304, Arcoore Parts blog2

W pojazdach MAN TGX chłodnica spalin wyposażona jest też w system recyrkulacji spalin (EGR), którego praca umożliwia ponowne wtłoczenie części spalin do komory spalania, celem zredukowania ilości szkodliwych substancji w spalinach. Optymalne warunki pracy chłodnic spalin MAN TGX zapewnia elektroniczny system kontroli temperatury.

 

Usterki chłodnicy spalin MAN TGX — jak je rozpoznać?

 

Usterki chłodnicy spalin MAN TGX mogą różnić się w zależności od rodzaju awarii, jaka ma miejsce w tym elemencie układu chłodzenia. Nie są to niestety objawy charakterystyczne, co oznacza, że mogą świadczyć też u usterkach innych podzespołów. Dlatego po ich zauważeniu należy podłączyć samochód do stacji diagnostycznej. Wśród objawów, które mogą świadczyć o awarii chłodnicy spalin w pojazdach MAN TGX występują m.in.:

  • podwyższona temperatura pracy silnika;
  • spadek mocy silnika;
  • zwiększone zużycie paliwa;
  • piski i szumy emitowane podczas pracy
  • silnika;
  • wyciek płynu chłodzącego;
  • błękitny dym wydobywający się z rury wydechowej.

 

Dlaczego należy wymienić lub zregenerować uszkodzoną chłodnicę spalin MAN TGX?

 

Awaria chłodnicy spalin w pojazdach MAN TGX może prowadzić do obniżonej wydajności pracy silnika, co bezpośrednio przełoży się na obniżenie ekonomii jazdy. Ponadto usterki tego elementu wpłyną też na zwiększenie zawartości szkodliwych substancji w spalinach, co może skutkować tym, że pojazd przestanie spełniać normy emisyjności. Należy jednak mieć na uwadze to, że wskutek uszkodzenia chłodnicy spalin MAN TGX może dojść do wzrostu temperatury spalin, co może skutkować nawet uszkodzeniem silnika.

Dlatego też eksploatacja pojazdów MAN TGX oraz wszystkich innych pojazdów wyposażonych w chłodnicę spalin wymaga regularnego kontrolowania stanu układu chłodzenia. Jest to niezwykle istotne w kontekście utrzymania prawidłowej wydajności silnika oraz bezpieczeństwa jazdy.

 

Chłodnie spalin MAN TGX — skorzystaj z oferty Arcoore

 

Posiadasz w swojej flocie pojazdy marki MAN TGX, w których doszło do awarii chłodnicy spalin? Skorzystaj z naszej oferty nowych i regenerowanych chłodnic spalin MAN TGX, które zapewnią wszystkie pierwotne właściwości techniczne i użytkowe, dzięki którym samochody mogą spełniać wymagane normy emisyjności, a także zapewniać optymalną wydajność pracy jednostek napędowych. W naszej ofercie dostępne są chłodnice spalin MAN TGX kompatybilne z nowszymi i starszymi rocznikami pojazdów tej marki, spełniających normy emisyjne od Euro 4 do Euro 6.

Dzięki numerom OE, które widnieją na stronie każdego z produktów, bez problemu znajdziesz właściwą chłodnicę spalin MAN TGX. Jeśli masz problem z ustaleniem numeru OE swojego recyrkulatora – wyślij do nas numer podwozia pojazdu tz VIN – sami ustalimy jaki rodzaj potrzebujesz w swojej ciężarówce. Przed wysyłką dokładnie sprawdzamy każdą część i zabezpieczamy ją na wypadek ewentualnych uszkodzeń w transporcie. Chłodnice spalin MAN TGX z oferty Arcoore to gwarancja sprawnego układu chłodzenia, a w konsekwencji ekologicznej, bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×