Samochodowe sterowniki elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Elektryczne sterowniki samochodowe odmieniły motoryzację. Dowiedz się, czym są, jakie role odgrywają w działaniu pojazdów, jak rozpoznać uszkodzenia sterowników i  jakie korzyści płyną z wykorzystania ich w motoryzacji. Przekonaj się, że w przypadku awarii warto zdecydować się na sterowniki z oferty Arcoore.

 

Czym są sterowniki samochodowe?

 

Sterowniki samochodowe to urządzenia w formie niewielkich skrzynek. Posiadają one własne procesory, pamięć oraz oprogramowanie. Sterowniki stosowane w pojazdach pełnią zróżnicowane funkcje, których celem jest zawsze osiąganie optymalnych parametrów pracy silnika i innych podzespołów.

Pojawienie się sterowników wpłynęło na podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, zmniejszenie emisyjności oraz poprawę ekonomii eksploatacji pojazdu. Ułatwiło to również diagnostykę usterek, ponieważ obecnie wystarczy podpiąć samochód do urządzenia diagnostycznego, które wskaże problem, podczas gdy kiedyś konieczne było manualne sprawdzenie przez mechanika wszystkich obszarów, gdzie potencjalnie mogło dojść do usterek lub awarii poszczególnych części.

 

Jaką funkcję pełnią w samochodzie sterowniki elektryczne?

 

Obecnie trudno jest spotkać samochody, w których nie zastosowano sterowników elektrycznych. Dzięki ich zastosowaniu samochody nie tylko mogą spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy emisyjności, ale również gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo na drodze oraz podnoszą komfort prowadzenia. Co ważne, dzięki sterownikom elektrycznym możemy liczyć na bardziej ekonomiczną jazdę, co ma kluczowe znaczenie dla opłacalności transportu.

Sterowniki elektryczne regulują w samochodzie pracą m.in.:

  • jednostki napędowej – kontrolują m.in. pracę wtrysków, dozowanie właściwej ilości paliwa, zawartością szkodliwych substancji w spalinach, ilością zasysanego powietrza, zapłonem czy turbodoładowaniem;
  • automatycznej skrzyni biegów – umożliwiają zmniejszenie obciążeń mechanicznych części przekładni, zapewniają płynniejszą zmianę biegów;
  • układu hamulcowego – uruchamiają m.in. system ABS w przypadku trudności napotkanych podczas hamowania.

Sterowniki elektryczne informują o wszystkich parametrach komputer pokładowy. To właśnie na ich podstawie obliczane są m.in. niezbędna ilość paliwa, Ad Blue czy spalin wprowadzanych do komory spalania. Sprowadza się to do obniżenia emisyjności czy wypracowania optymalnej ekonomiki jazdy.

 

Kiedy zaczęto stosować w samochodach sterowniki elektryczne?

 

Technologia elektroniczna zaczęła być stosowana w motoryzacji pod koniec lat 80. XX wieku. Wynikało to głównie z zaostrzanych przepisów, dotyczących emisyjności, jakie z biegiem czasu wprowadzano w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywane dotychczas technologie nie były w stanie osiągać coraz niższych wartości granicznych dotyczących zawartości szkodliwych substancji w spalinach. Dlatego konieczne okazało się wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań.

Dzięki sterownikom możliwe stało się sprawne zarządzanie m.in. wtryskami czy układem wydechowym, a także katalizatorem. Ponadto sterowniki poprawiły bezpieczeństwo jazdy, wprowadzając m.in. systemy wspomaganego hamowania. Sterowniki i zawory początkowo trafiały wyłącznie do samochodów z najwyższej półki, by stopniowo zacząć pojawiać się także w pojazdach ze średniego segmentu oraz w klasie ekonomicznej.

 

Usterki sterowników samochodowych – jak je wykryć?

 

Usterki sterowników elektrycznych mogą dawać zróżnicowane objawy. W skrajnych przypadkach awaria sterownika może skutkować nawet niemożliwością odpalenia uruchomienia silnika. Inne objawy uszkodzonych sterowników elektrycznych to m.in.:

  • trudności w uruchomieniu silnika;
  • słaba reakcja lub brak reakcji pedału gazu;
  • nierówna praca silnika;
  • gaśnięcie silnika po rozgrzaniu lub w trakcie pracy.

Uszkodzenie wybranych sterowników może oczywiście skutkować wieloma innymi trudnościami w prowadzeniu samochodu, nieprawidłowym funkcjonowaniem różnych podzespołów czy świecącymi się kontrolkami. W każdy przypadku należy poddać samochód diagnostyce i wymienić uszkodzone sterowniki na nowe.

 

Sterowniki samochodowe w ofercie Arcoore

 

W którym z pojazdów Twojej floty samochodów ciężarowych, autobusów lub maszyn budowlanych i rolniczych doszło do uszkodzenia sterowników elektrycznych? W ofercie Arcoore dostępne są sterowniki elektryczne o pojazdów różnych marek, m.in. DAF, Ford, Mercedes-Benz, Renault, Scania, Volvo, Solaris, Liebherr i innych. Zarówno nowe, jak i regenerowane sterowniki i zawory gwarantują pełnię właściwości użytkowych, przywracając poszczególnym podzespołom pojazdów prawidłową pracę.

Sterowniki samochodowe w Arcoore to najwyższa jakość wykonania i właściwości użytkowe odpowiadające częściom fabrycznie montowanym w pojazdach. Gwarantujemy bardzo korzystną relację ceny do jakości i udzielamy gwarancji na sprzedawane sterowniki.

Przed wysyłką dokładnie sprawdzamy stan każdej z części, a także zabezpieczamy elementy przed uszkodzeniami w transporcie. Dzięki temu, że w opisie każdego produktu wymienione są numery OE, bardzo łatwo będzie Ci zestawić je z numerami fabrycznych części i wybrać elementy pasujące do Twojego pojazdu.

Wymiana sterowników elektrycznych w samochodach dzięki ofercie Arcoore jest łatwa i korzystna.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×