Regeneracja turbosprężarek do aut ciężarowych, autobusów i maszyn – wszystko co powinieneś wiedzieć

Turbosprężarka to element, który ze względu na specyfikę swojej pracy może ulegać wyeksploatowaniu, a koszty wymiany tej części mogą być naprawdę spore. Na szczęście regeneracja turbosprężarek to proces stosunkowo łatwy do przeprowadzenia przez specjalistów, a przy tym relatywnie tani. Przekonaj się, że regeneracja turbosprężarek to opłacalna inwestycja w jakość pojazdu, dowiedz się, jak przebiega proces oraz jakie daje efekty.

 

Awaryjność turbosprężarek

 

Turbosprężarki są urządzeniami dość podatnymi na awarie. Wynika to z pracy w wysokich temperaturach i na bardzo szybkich obrotach, sięgających 100 000 obrotów na minutę. W związku z tym poszczególne elementy turbosprężarki są mocno narażone na duże obciążenia. Nieprawidłowa eksploatacja pojazdu może dodatkowo podnosić ryzyko wystąpienia usterek tych urządzeń. Najczęstsze usterki turbosprężarek to np.:

  • rozszczelnienie wirnika,
  • zniszczenie wirnika,
  • zużycie łożysk,
  • zapieczenie się układu zmiennej geometrii,
  • uszkodzenie elementów przekazania napędu przy sterowaniu elektrycznym.

 

Kiedy regenerować turbosprężarkę?

 

Naprawa turbosprężarek jest jak najbardziej możliwa do wykonania i bardzo często jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jednakże warto umieć rozpoznać pierwsze objawy uszkodzenia tego urządzenia, ponieważ doprowadzenie jej do bardzo złego stanu może skutkować tym, że regeneracja turbiny okaże się niewykonalna. Objawy, które mogą świadczyć o usterkach turbosprężarek to np.:

  • zwiększone zużycie oleju silnikowego;
  • wyciek oleju w okolicach turbosprężarki;
  • obniżona moc jednostki napędowej;
  • szarpanie w czasie przyspieszania;
  • niepokojące dźwięki, np. szum, gwizd, metaliczne hałasy;
  • wydobywanie się czarnego dymu z wydechu;
  • włączanie się awaryjnego trybu silnika.

 

Dowiedz się, na czym polega regeneracja turbosprężarki

 

Regeneracja turbosprężarek to przywracanie tym urządzeniom ich pierwotnych właściwości technicznych i użytkowych. Naprawa turbosprężarki wymaga zatem jej całkowitego rozebrania oraz oględzin poszczególnych elementów, które się na nią składają. Wcześniej muszą zostać dokładnie oczyszczone ze wszystkich zabrudzeń, m.in. smaru, zabrudzeń olejowych. Całkowicie uszkodzone elementy wymagają wymiany, jednak te, które mogą zostać zregenerowane, poddawane są procesowi toczenia, którego celem jest dopasowanie wszystkich elementów i osiągnięcie szczelności turbosprężarki.

Podczas regeneracji turbosprężarek wykorzystuje się oczywiście najwyższej klasy materiały, dzięki którym naprawione turbiny mogą zapewnić odpowiednie właściwości i trwałość. Po złożeniu urządzenia konieczna jego skrupulatna kontrola pod kątem jakości.

 

 

Regeneracja turbosprężarek – czy to się opłaca?

 

W przeciwieństwie do wymiany turbosprężarek, która polega na zastąpieniu wszystkich uszkodzonych elementów nowymi, w czasie regeneracji pozostawiona może być nawet większość zastosowanych części turbosprężarki. Wiąże się to z istotnie niższymi kosztami regeneracji lub zakupu regenerowanej turbosprężarki. Koszty te mogą być znacznie niższe niż koszty wymiany urządzenia no fabrycznie nowe.

 

Jak długo posłuży turbina po regeneracji?

 

Kolejnym argumentem, który przemawia za regeneracją turbosprężarek lub wyborem właśnie regenerowanych urządzeń w razie konieczności wymiany, jest żywotność. Regenerowana turbosprężarka zachowuje właściwości użytkowe nowego urządzenia i jest w stanie pracować tak długo, jak nowe turbiny. Po zamontowaniu w pojeździe regenerowanej turbosprężarki można przejechać kilkaset tysięcy kilometrów. Krytycznym momentem, w którym regenerowane turbosprężarki mogą zacząć ulegać awariom, jest przedział w okolicach 250–350 tys. kilometrów.

 

Jak jeździć autem z naprawionym turbo?

 

W zapewnieniu długiego działania regenerowanej turbosprężarki (choć dotyczy to także nowych urządzeń) najistotniejsza jest profilaktyka, czyli właściwe eksploatowania pojazdu. Jakich zasad przestrzegać, aby turbosprężarka pracowała prawidłowo przez możliwie jak najdłuższy czas?

  • Pamiętaj o systematycznej wymianie oleju i filtrów.
  • Po dynamicznej jeździe schładzaj turbinę przed wyłączeniem silnika.
  • Nie wciskaj gazu w podłogę przy niskich obrotach, ponieważ mechaniczne obciążenie podzespołów jest w takim przypadku znacznie większe.
  • Po uruchomieniu silnika odczekaj co najmniej 30 sekund przed ruszeniem, aby olej mógł dokładnie rozprowadzić się po całym układzie.

 

Regeneracja turbiny czy wymiana na nową?

 

W sytuacji, kiedy regeneracja turbosprężarki jest w zasięgu specjalistów, warto zdecydować się właśnie na ten sposób rozwiązania problemu. Niższe koszty niż w przypadku wymiany na fabrycznie nową, a przede wszystkim długotrwałe efekty i możliwość przejechania na zregenerowanej turbinie nawet kilkuset tysięcy kilometrów, to argumenty, które zdecydowanie przeważają na korzyść naprawy turbosprężarek.

W Arcoore dostępne są regenerowane turbosprężarki do wielu modeli samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów specjalistycznych. Każdy produkt charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami technicznymi i użytkowymi, gwarantując prawidłową pracę silnika.

Facebook
Twitter
LinkedIn