Problemy z chłodnicą spalin EGR MAN TGX Euro 6

Chłodnica spalin, zawór EGR, recyrkulator, moduł EGR, moduł recyrkulatora to tylko kilka z nazw używanych przez właścicieli aut ciężarowych MAN TGX Euro 6 w różnych konfiguracjach silnikowych i kabinowych.

Bez względu jak je właściciele ciężarówek czy ludzie zajmujący się obsługą floty, mechanicy, stacje diagnostyczne czy serwisy nazywają, mają jeden wspólny mianownik – awaryjność.

Czy awaryjność wynika z konstrukcji samego recyrkulatora spalin, czy innych elementów zamontowanych w pojeździe, nie wiemy, jednak postaramy się nieco przybliżyć kilka a może nawet kilkanaście powodów przez które nazwany wcześniej EGR ulega awarii. I zasadnicze pytanie czy zawsze ulega awarii i czy co a może kto jest temu winien.

 

Z czego wynika awaryjność chłodnicy spalin?

 

Serwisowa diagnoza – przeciek na układzie EGR, wynik analizy komputerowej w zasadzie potwierdza błąd EGR. Diagnoza – do wymiany. Cena nowego przekracza niejednokrotnie 10 000 zł netto, dodatkowo wymiana, postój auta, czas realizacji i wszystko to wpływa na “straty” właściciela pojazdu, bez względu kto nim jest.

Nie oceniamy czy 12 000 zł to dużo czy mało. W zasadzie większośc klientów zaczyna szukać alternatywnego rozwiązania do proponowanego przez autoryzowaną stację ASO szukając zamienników czy możliwości naprawy.

Chwała im za to jeśli trafią do Nas. Ponieważ po pierwsze mają szansę uzyskać informację dotyczącą możliwości zaoszczędzenia na zakupie regenerowanej wersji EGR do MAN TGX Euro 6, po drugie uzyskają produkt który jakością, trwałością nie ustępuje produktom OE. A po trzecie również bardzo istotne, dbamy o środowisko wykorzystując dostępne środki do regeneracji EGR. 

 

Awaria modułu EGR w MAN TGX Euro 6

 

Chłodnica spalin EGR, moduł spalin EGR zainstalowany jest praktycznie w najwyższym punkcie silnika, bezpośrednio na układzie wylotowym spalin z komory spalania oddzielony jedynie krótkim kolankiem.W praktyce oznacza to że bezpośrednio na przepustnice oddziałują bardzo wysokie temperatury zbliżone nawet do 600 StC.

Dalej, poprzez otwartą przepustnice dostają się do systemu rurek wewnątrz recyrkulatora, który omywany jest cieczą z układu chłodzenia. Część spalin trafia bezpośrednio w układ wydechowy poprzez katalizator na zewnątrz a część wraca znów do komory spalania.

W rezultacie spaliny poprzez przepływ przez system rurek czy tez fachowo chłodnice płaszczowo rurową są ostudzane co jest z kolei następstwem ich studzenia wg norm spalin Euro 6.

W praktyce bardzo prosta i łatwa sprawa, chłodnica spali, obniżenie temperatury, normy spalin Euro 6, brzmi fantastycznie.

W praktyce wygląda to na bardzo awaryjne urządzenie które z uwagi na miejsce zainstalowania, kłopoty układu chłodzenia, zużyty katalizator, problemy z wtryskami, turbiną, intercoolerem sprawia, że chłodnica EGR rozszczelnia się i płyn z układu chłodzenia przedostaje się do układu wydechowego.

Nieprawidłowemu działaniu recyrkulatora mogą towarzyszyć:

  • ograniczone osiągi silnika;
  • problem z przepływem spalin do układu dolotowego;
  • nierówna praca silnika na biegu jałowym;
  • problemy z rozruchem zimnego silnika;
  • brak płynności przy przyspieszaniu.

Polecane produkty:

Dlaczego recyrulator spalin uległ awarii?

 

Aby dowiedzieć się dlaczego recyrkulator spalin uległ awarii, warto przyjrzeć się i sprawdzić poniższe:

  1. Szczelność wysokociśnieniowej chłodnicy powietrza doładowanego. OE 51095007168; 51095007196; 51095005018; 51095005019; 51095005022; 51095007151; 51095007147; 51095007160;
  2. Sprawność, drożność filtra DPF
  3. Szczelność chłodniczki niskiego ciśnienia OE 51095007169; 51095007148; 8ML376750-511
  4. Szczelność miejsc odpowiedzialnych za ubytek cieczy chłodzącej w układzie, lub powodujących nieprawidłową pracę

Powyższe elementy są najczęściej przyczyną przegrzania i uszkodzenia wkładu płaszczowo-rurowego w EGR. Zamontowanie zakupionego modułu chłodnicy spalin EGR w niesprawnym układzie będzie skutkowało przegrzaniem i rozszczelnieniem wkładu płaszczowo-rurowego ponownie.

Wartym wspomnienia jest oczywiście kierujący pojazdem oraz jego technika jazdy a przede wszystkim dbałość o maszynę.

Zakładamy oczywiście że ten aspekt, czytający mają z głowy bo zawsze ale to zawsze wszystko jest pod kontrolą i nigdy nie zdarzyło się nie dolać płynu, przegrzać silnik czy przypadkiem zabrać ze sobą więcej niż pozwalają przepisy i moc ciągnika.

Sam EGR to bardzo prosta kontrukcja, przepustnica z wałkiem na którym są talerzyki odpowiadające za zamykanie i otwieranie przepływu spalin. Dalej chłodnica płaszczowo rurowa, przez która przepływają spaliny, zawory zwrotne stabilizujące ciśnienie i przepływ samych spalin.

Staramy się poprzez tą krótka analizę, dać do zrozumienia iż problemy z EGR są skutkiem innych elementów w ciągniku. W większości wypadków sama wymiana moduły AGR nie wystarczy i trzeba sięgnąć głębiej by ponownie nie doszło do problemów z tym elementem.

Do każdego sprzedanego EGR dołączamy ulotkę w której przypominamy mechanikom, właścicielom o sprawdzeniu poszczególnych elementów.

Codziennie jesteśmy do Waszej dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań. Informacje kontaktowe znajdą Państwo w zakładce kontakt.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×