Pojazdy spalinowe i maszyny rolnicze muszą być obecnie wyposażone w czujniki tlenku azotu. Ogólnie zakrojonym celem stosowania tych elementów, będących częścią systemu SCR (Selective Catalytic Reduction), jest redukcja ilości szkodliwych substancji, które są wypuszczane do atmosfery w spalinach, natomiast ich konkretną funkcją jest kontrola ilości tlenków azotu. Z niniejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, czym są czujniki NOx, jak działają i jakie pełnią funkcję w pojeździe.
Funkcje czujników NOx
Funkcją sensorów NOx jest mierzenie stężenia najczęściej występujących w spalinach tlenków azotu. Gazami tymi są tlenek azotu (NO) oraz dwutlenek azotu (NO2). Czujniki montowanie są przed katalizatorem lub za nim – zależy od konstrukcji systemu SCR w danym modelu pojazdu. Detekcja tlenków azotu nie jest jedyną funkcją czujników, bowiem dzięki nim można również:
- wykryć wstępne przyczyny niesprawności systemu oczyszczania spalin;
- dowiedzieć się o konieczności konserwacji systemu;
- rozpoznać elementy, które wymagają wymiany;
- uzupełnić zbiornik Adblue.
Dlaczego detekcja tlenków azotu jest tak ważna?
Tlenki azotu to jedne z najbardziej szkodliwych związków, jakie wraz ze spalinami emitowane są do atmosfery. Ich wysokie stężenie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Ze względu na ich dużą szkodliwość dla środowiska naturalnego, producenci pojazdów spalinowych oraz maszyn budowlanych i rolniczych muszą spełniać określone normy, które zmuszają ich do montowania w pojazdach systemów recyrkulacji spalin. Dzięki nim możliwa jest redukcja emisji szkodliwych substancji w spalinach. Systemy recyrkulacji poprawiają przyjazność pojazdów dla środowiska nie tylko poprzez oczyszczanie spalin z tlenków azotu, ale też optymalizują pracę silnika i obniżają poziom spalania paliwa.
Polecane produkty:
Jak działają sensory NOx?
Czujnik tlenków azotu umiejscowiony jest w układzie wydechowym, gdzie dokonuje stałych pomiarów stężenia NOx w spalinach. Informacja o stężeniu przekazywana jest następnie do sterownika silnika, który na ich podstawie ustala optymalne parametry pracy jednostki napędowej oraz dozuje odpowiednią ilość Adblue, starając się maksymalnie ograniczyć emisję szkodliwych związków azotu.
W czujniku NOx zawarta jest aktywna elektroda, która przeprowadza katalizę tlenków azotu, rozbijając je na azot i tlen. Czujnik wyposażony jest także w dwie komory – w jednej z nich utrzymywana jest stała zawartość tlenu, która wynosi około 10 ppm, zaś w drugiej dochodzi do wspomnianej katalizy NOx. Aby utrzymać właściwości środowiska beztlenowej elektrody platynowo-rodowej stosuje się prąd o wartościach proporcjonalnych do stężeniach tlenków azotu. Właśnie ten impuls elektryczny odpowiedzialny jest za wysyłanie sygnału pomiarowego.
Usterki sensorów NOx
Uszkodzone czujniki tlenków będą powodować uwalnianie się wraz ze spalinami szkodliwych związków azotu do atmosfery. Ponadto będą przyczyną nieprawidłowości w pracy silnika i podniesienia spalania paliwa.
Położenie czujników NOx sprzyja powstawaniu uszkodzeń mechanicznych i termicznych. Diagnozę sprawności sensorów powinno rozpoczynać się od sprawdzenia stanu okablowania, bowiem może okazać się, że uszkodzone kable nie przekazują prawidłowej informacji o pomiarach.
W przypadku usterek do silnika nie będzie podawana mieszanka o optymalnym składzie. W takiej sytuacji dojdzie do zmniejszenia się jego osiągów oraz większego spalania paliwa.
W przypadku wykrycia przez system diagnostyki komputerowej usterek sensora NOx należy go wymienić na nowy. W ofercie Acoore znajdziesz wyposażone w sygnał cyfrowy, nowe czujniki NOx – bardzo dobrej jakości zamienniki, kompatybilne z oprogramowaniem aut ciężarowych ECU. Posiadamy czujniki NOx do wszystkich pojazdów i aut ciężarowych wszystkich marek: MAN, Scania, Mercedes, Volvo, Iveco, Renault, DAF oraz autobusów Solaris, Bova, MAN, Irizar.