AdBlue – co musisz o nim wiedzieć?

Zaostrzone normy emisji spalin, ustalane przez Unię Europejską, wymusiły na producentach pojazdów spalinowych zastosowanie technologii, które pozwalają zniwelować zawartość szkodliwych substancji w spalinach. Jedną z nich jest wykorzystanie płynu AdBlue. Z naszego wpisu dowiesz się, czym jest AdBlue, jakie ma właściwości i jak wpływa na proces spalania w silnikach diesla.

 

AdBlue – co to jest?

 

Na początku zdementujmy nieprawdziwą opinię, która mówi o tym, że AdBlue to dodatek dolewany do paliwa. AdBlue to roztwór mocznika (zawiera 32,5% tej substancji oraz 67,5% wody), który w nowoczesnych silnikach diesla ma za zadanie zredukować zawartość szkodliwych dla środowiska naturalnego tlenków azotu w spalinach. Dużą zaletą zastosowania AdBlue jest niski koszt eksploatacji w porównaniu do kosztów awarii systemu Selektywnej Redukcji Katalitycznej. Płyn AdBlue stosowany jest w nowych silnikach diesla, montowanych zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

 

Właściwości AdBlue

 

AdBlue jest płynem bezpiecznym, nie jest palny ani wybuchowy, a także nie wykazuje właściwości szkodliwych dla zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze to, że jest sprzyja postępowaniu korozji, dlatego pompy AdBlue są wykonane z materiałów odpornych na rdzę. Przy napełnianiu zbiornika warto używać lejka, ponieważ bez niego łatwo można zachlapać tapicerkę wokół wlewu.

AdBlue jest także dość podatne na działanie temperatury, a to ze względu na dużą zawartość wody.

  • Przy temperaturze -11 stopni Celsjusza AdBlue zaczyna zamarzać, co stanowi niebezpieczeństwo dla układu wtryskowego, ponieważ zamarzające kryształki zatykają go. Rozwiązaniem, które w pewnym stopniu redukuje ten problem są grzałki, montowane przez producentów pojazdów w zbiornikach na AdBlue.
  • Powyżej 25 stopni Celsjusza z rozpadowi zaczyna ulegać amoniak. Przez to płyn ma inne właściwości, co może przełożyć się na zaburzony proces redukcji tlenków azotu w spalinach.

Na czym polega działanie AdBlue?

 

Wskutek dozowania AdBlue do układu wydechowego dochodzi do reakcji chemicznej, które polega na redukcji szkodliwych tlenków azotu NOx na azot i parę wodną. Pompa AdBlue wtryskuje płyn do strumienia spalin przed katalizatorem. Tam natomiast pod wpływem działania wysokiej temperatury zostaje rozbity na amoniak i dwutlenek węgla. Powstały w te sposób amoniak wchodzi w reakcję z tlenkami azotu, prowadząc do ich redukcji. Finalnie pozwala to zredukować emisję tlenków azotu nawet o 90%.

Sprawdź: Co się stanie, jeśli w samochodzie zabraknie AdBlue?

 

Ile kosztuje AdBlue?

 

Do niedawna w przeliczeniu na jeden litr płyn AdBlue kosztował w okolicach 2–4 złotych. Niestety podwyżki cen nie ominęły także tego produktu, w związku z czym dzisiaj koszty wzrosły do około 8–12 złotych w przeliczeniu na jeden litr. AdBlue dostępny jest w pojemnikach o różnej pojemności – oczywiście im większa pojemność, tym taniej w przeliczeniu na jeden litr zapłacimy.

W tym miejscu warto wspomnieć także, że przy wyborze nie ma konieczności kierowania się np. preferencjami względem danego producenta, bowiem w każdym przypadku skład AdBlue jest dokładnie taki sam. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby płyn był zgodny z normą ISO 22241.

 

AdBlue – wydajność

 

Pomimo tego, że ceny AdBlue w ostatnim czasie urosły, to wciąż nie podnoszą znacząco kosztów eksploatacji pojazdu. Zużycie AdBlue wynosi bowiem około 5% spalanego paliwa. Właściwe zużycie dla każdego pojazdu będzie oczywiście uzależnione od poziomu spalania, ale również od stylu jazdy. Należy pamiętać o tym, że zbiornik AdBlue nie może zostać opróżniony do końca. O jego niskim poziomie poinformuje Cię komputer pokładowy.

 

AdBlue w normach redukcji spalin

 

Od roku 2014 stosowanie AdBlue jest obowiązkowe we wszystkich TIR-ach. Od tego czasu tego typu samochody ciężarowe muszą mieć zamontowany System Redukcji Katalitycznej i spełniać normę emisji spalin Euro 6. W mniejszych samochodach póki co nie ma takiego obowiązku, jednak coraz więcej producentów decyduje się na wykorzystaniu technologii AdBlue w swoich modelach.

 

Jakie korzyści niesie zastosowanie AdBlue?

 

Zasadnicza korzyść, jaka płynie ze stosowania AdBlue w pojazdach z silnikiem diesla, to przede wszystkim mniejsza emisja szkodliwych tlenków azotu do atmosfery. Tym samym samochody, w których wykorzystano tę technologię są w stanie spełniać europejskie normy emisyjności, co przekłada się na niższe opłaty drogowe w Europie.

Korzyści z zastosowania AdBlue zauważalne są także w samym użytkowaniu pojazdu. Dzięki wykorzystaniu tej technologii zużycie oleju napędowego może zostać obniżone nawet o 5%. Ponadto w układy wydechowe w samochodach a AdBlue jest wykazują mniejszą awaryjność.

 

Jak działa pompa AdBlue?

 

Płyn AdBlue jest dozowany do układu wydechowego, a konkretnie do wtryskiwaczy, lub dozowników w katalizatorze, za pomocą pompy AdBlue. Urządzenia te muszą wykazywać bardzo wysoką odporność na korozję ze względu na silnie korozyjne właściwości płynu.

Dozowanie AdBlue może rozpocząć się dopiero po osiągnięciu wymaganej temperatury w układzie wydechowym. Bowiem to właśnie pod jej wpływem z roztworu zaczyna uwalniać się amoniak, który jest niezbędny do tego, aby zaszła reakcja redukująca tlenki azotu.

Wysokiej jakości pompy Ad Blue do samochodów ciężarowych, spełniające wszystkie wymagania i gwarantujące prawidłowe działanie, znajdziesz w Arcoore. Każda pompa jest przed wysyłką bardzo dokładnie sprawdzana pod kątem jakości, a ze względu na listę numerów OEM na stronie każdego produktu bez problemu dobierzesz pompę AdBlue, kompatybilną z układem wydechowym w Twoim pojeździe.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×