Regenerowana pompa AdBlue – czy warto kupić?

Samochód wyposażony w silnik Diesla wykorzystuje technologię AdBlue. Służy ona do redukcji emisji szkodliwych tlenków azotu. Co zrobić, gdy taki system zawodzi? Czy warto zainwestować w regenerowaną pompę AdBlue, czy lepiej kupić nową? Sprawdź zalety i wady obu rozwiązań.

 

Co to jest pompa AdBlue?

 

AdBlue jest technologią, która pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych tlenków azotu do atmosfery. Takie rozwiązanie jest często stosowane w samochodach, ciężarówkach i innych pojazdach z silnikami Diesla, szczególnie w miejscach, gdzie obowiązują surowe normy emisji spalin.

 

Na bardzo podstawowym poziomie, AdBlue jest płynem składającym się głównie z mocznika i wody destylowanej. Mocznik jest neutralny, dlatego nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Przechowywany jest w specjalnym zbiorniku, z którego, za pomocą pompy AdBlue, jest dozowany do układu wydechowego pojazdu.

 

Po wprowadzeniu płyn reaguje z tlenkami azotu (NOx), zawartymi w spalinach. Reakcja zachodzi w katalizatorze i polega na przekształcaniu tlenku azotu w azot i parę wodną. Są one o wiele mniej szkodliwe dla środowiska.

 

Regenerowana pompa AdBlue – na czym polega jej naprawa?

 

Regeneracja pompy AdBlue polega na naprawie i odnowieniu uszkodzonych lub zużytych części. Po takim zabiegu znów działa bezawaryjnie. Jak przebiega naprawa? W pierwszej kolejności przeprowadzane jest szczegółowe badanie ‒ umożliwia to weryfikację, które elementy pompy są uszkodzone. Następnie części są naprawiane lub wymieniane.

pompa Adblue, pump, Bomba Adblue DAF LF, CF, Euro 6, OE 1409391, 1705244, 4931694, 5273338, Arcoore Truck Parts

Cały proces jest dokładnie monitorowany i przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów. Po regeneracji urządzenie jest testowane pod kątem poprawnego działania. To obowiązkowy etap, przed ponownym zainstalowaniem pompy AdBlue w samochodzie. W ten sposób można przedłużyć jej przydatność i zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem nowej.

 

Regenerowana pompa AdBlue a nowa pompa – porównanie

 

Koszt nowej pompy AdBlue może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od marki i modelu samochodu. Regenerowana pompa AdBlue kosztuje znacznie mniej, często jest to połowa ceny nowej pompy. Oszczędności są więc znaczące.

 

Nowa pompa AdBlue jest wytrzymała i działa bez problemów przez wiele lat. Jakość regenerowanej pompy uzależniona jest od wielu czynników, takich jak stan użytych części zamiennych, umiejętności technika i sprawność pompy przed naprawą. Jeśli prace wykonano prawidłowo, regenerowana pompa AdBlue powinna służyć równie długo, co nowa.

Nowe urządzenie jest objęte gwarancją producenta. Daje to pewność, że w razie problemów zostanie ono bezpłatnie naprawione lub wymienione. Regenerowana pompa AdBlue również powinna być objęta gwarancją, jednak czas i warunki gwarancji mogą różnić się w zależności od dostawcy.

 

Czy warto inwestować w regenerowaną pompę AdBlue?

 

Decyzja o zakupie odnowionej pompy AdBlue zależy od wielu czynników. Decydujący wpływ na jej wybór ma budżet. Przesądza o tym również dostępność nowych pomp dla konkretnego modelu samochodu, a także zaufanie do dostawcy regenerowanych wersji.

 

Warto zwrócić uwagę na reputację firmy oferującej takie produkty. Sprawdź opinie na jej temat w Internecie i zapytaj o szczegóły dotyczące procesu naprawy. Dobry dostawca 

powinien zapewnić informacje na temat używanych części zamiennych, procedur testowania oraz szczegółów gwarancji.

 

Podsumowanie

 

Zakup zregenerowanej pompy AdBlue to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Pozwala oszczędzić pieniądze i wspomaga ochronę środowiska. Jednak to wybór, który wymaga przemyślenia. Mimo oszczędności regenerowana pompa może nie działać tak efektywnie, jak nowa. Ponadto musisz się liczyć z jej częstym serwisowaniem.

Facebook
Twitter
LinkedIn