W swojej flocie posiadasz pojazdy wyposażone w turbosprężarki VGT? Dowiedz się, czym wyróżnia się ten rodzaj turbosprężarek, jak wpływa na pracę silnika i jak wykryć ich usterkę. Sprawdź, dlaczego warto postawić na regenerowane turbosprężarki VGT i jak przebiega proces ich regeneracji, a także przekonaj się. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać regenerowane turbosprężarki VGT z oferty Arcoore.
Czym jest VGT/VTG?
VGT (Variable Geometry Turbocharger) to turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek. Ten rodzaj turbosprężarek umożliwia regulowanie przepływu powietrza do jednostki napędowej wskutek zmiany kąta nachylenia łopatek turbiny. W czym jest to rozwiązanie lepsze od turbosprężarek o stałej geometrii łopatek?
Turbosprężarki VGT są w stanie dostosowywać swoją pracę do zmiennych warunków jazdy, zapewniając tym samym optymalne ciśnienie powietrza podawanego do silnika przez okres pracy jednostki. Tymczasem wydajność turbosprężarek o stałej geometrii łopatek zależy od stałego ciśnienia i przepływu powietrza. Dostosowanie się modeli VGT do zmieniających się warunków jazdy i zapewnienie optymalnego ciśnienia powietrza przekłada się na lepszą wydajność silnika. Właśnie wskutek tych korzyści turbosprężarki VGT wykorzystywane są m.in. w samochodach ciężarowych czy maszynach budowlanych, od których wymaga się wysokiej wydajności jednostki napędowej.
Najbardziej prawdopodobne usterki w VGT/VTG
Turbosprężarki VGT to podzespoły, które składają się z różnych elementów. Poszczególne z nich mogą ulegać zużyciu lub uszkodzeniom mechanicznym, wskutek czego cały podzespół nie będzie działał prawidłowo, co przełoży się na pogorszenie jakości pracy silnika. Usterki, jakie mogą wystąpić w obrębie VGT, to m.in.:
- uszkodzenie wirniki turbiny;
- uszkodzenie wirnika kompresora;
- nieszczelność, skutkująca wyciekiem oleju;
- uszkodzenie siłowników;
- uszkodzenie czujników lub inne problemy elektryczne i elektroniczne.
Awaria VGT/VTG – objawy
Usterki VGT dość łatwo jest zauważyć z powodu pogorszenia się parametrów pracy silnika. Najczęściej dotyczą one wydajności i działania. Ostateczną przyczynę nieprawidłowości oczywiście najłatwiej jest rozpoznać po podłączeniu pojazdu do komputera diagnostycznego.
Najczęściej występujące objawy uszkodzenia VGT to np.:
- spadek mocy silnika, najczęściej przy przyspieszaniu lub w czasie jazdy pod górkę;
- wzrost zużycia paliwa;
- odczuwanie drgań i wibracji, szczególnie przy jeździe z dużą prędkością;
- nadmierne dymienie z rury wydechowej;
- zaświecenie się kontrolki silnika na desce rozdzielczej.
Występowanie któregokolwiek z wymienionych objawów może świadczyć o awarii turbosprężarki VGT. Jeśli je zauważysz, niezwłocznie podłącz pojazd do stacji diagnostycznej bądź udaj się do serwisu motoryzacyjnego. W przypadku wykrycia usterki konieczne mogą okazać się wymiana lub regeneracja VGT.
- Nastawniki VGT/VTG
Zawór VGT/VTG – HE 300/HE 351 PCBA – 2201112. DAF XF Euro 6 – Nowy
4.100,00 zł netto Dowiedz się więcej
Jak przebiega regeneracja VGT/VTG?
Regeneracja VGT to proces, którego celem jest przywrócenie turbosprężarce tego typu jej pierwotnych właściwości technicznych i użytkowych. W celu przeprowadzenia regeneracji VGT należy w pierwszej kolejności wymontować całą turbosprężarkę, a następnie rozłożyć ją na części i dokładnie oczyścić każdy jej element, m.in. turbinę, kompresor i inne elementy.
Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich części turbosprężarki VGT z oleju, sadzy i innych zanieczyszczeń należy precyzyjnie ocenić ich stan techniczny. Dotyczy to np. wirników, łopatek, siłowników, czujników i uszczelek. Specjalista decyduje, czy dana część nadaje się do reperacji, czy powinna zostać wymieniona na nową. W przypadku uszkodzenia elementów elektronicznych, takich jak np. sterowniki czy czujniki, należy je wymieniać na nowe.
Po naprawie elementów VGT lub ich regeneracji przychodzi czas na ponowne złożenie turbosprężarki oraz przetestowanie i sprawdzenie jej wydajności i funkcjonalności.
Naprawa VGT/VTG – na jaki przebieg wystarczy?
Naprawa VGT to proces przywracający ty elementom ich pierwotne właściwości użytkowe, techniczne i jakościowe. Dlatego regenerowane turbosprężarki tego rodzaju są w stanie prawidłowo pracować nawet przez kilkaset tysięcy kilometrów.
Okres sprawności tego elementu zależy m.in. od jakości przeprowadzonego procesu regeneracji czy sposobu eksploatacji pojazdu. Aby przedłużyć żywotność naprawionego VGT należy pamiętać o:
- systematycznej wymianie oleju i filtrów;
- schładzaniu turbiny przed wyłączeniem silnika;
- prawidłowej jeździe, tj. m.in. niewciskaniu pedału akceleracji do podłogi przy niskich obrotach;
- odczekaniu ok. 30 sekund po uruchomieniu silnika (w tym czasie olej dokładnie rozprowadzi się po wszystkich częściach składających się na VGT).
Naprawa VGT/VTG czy wymiany części na nową?
Jeżeli tylko regeneracja VGT jest możliwa, warto zdecydować się właśnie na tę opcję. Długotrwałe efekty naprawy VGT oraz zdecydowanie niższe koszty to argument, który skłania właścicieli wielu pojazdów właśnie ku temu rozwiązaniu.
Warto zdecydować się też na zakup regenerowanej turbosprężarki VGT. W Arcoore oferujemy wysokiej jakości regenerowane VGT do wielu modeli samochodów ciężarowych czy maszyn budowlanych i rolniczych.