Recyrkulator spalin EGR do pojazdu MAN TGX

W związku z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, których celem jest ochrona środowiska przed emisją szkodliwych substancji zawartych w spalinach, w samochodach ciężarowych i użytkowych, a nawet osobowych, montowane są recyrkulatory spalin EGR. Bardzo często klienci pytają nas o dostępność recyrkulatorów EGR do pojazdów marki MAN TGX. W ofercie Arcoore dostępne są zarówno nowe, jak i regenerowane zawory EGR do pojazdów tej marki. Dlatego w niniejszym wpisie postanowiliśmy przybliżyć zarówno funkcjonalność i działanie tego elementu, jak również informacje na temat powszechnie wykorzystywanych pojazdów MAN TGX. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi nowych lub regenerowanych recyrkulatorów spalin EGR MAN TGX.

Jaką funkcję pełni recyrkulator EGR w pojazdach MAN TGX?

Rolą recyrkulatora spalin jest obniżenie zawartości szkodliwych substancji w spalinach generowanych przez jednostki napędowe pojazdów MAN TGX. Do najbardziej szkodliwych związków, których obecność w spalinach musi zostać obniżona, należą tlenki azotu (NOx), tlenek węgla (CO) oraz węglowodory (CH).

Działanie zaworu EGR MAN TGX

W jaki sposób recyrkulator EGR obniża poziom szkodliwych substancji w spalinach pojazdów MAN TGX? Zasada jego działania polega na wprowadzeniu do komory spalania określonej ilości spalin. Dzięki ich obecności dochodzi do reakcji chemicznych, w wyniku których redukowana jest ilość wspomnianych szkodliwych gazów.

Doprowadzenie spalin do komory spalania prowadzi do podgrzania paliwa, przez co odparowuje ono szybciej. Obecne w komorze spaliny zastępują w komorze spalania część tlenu, który bez zastosowania recyrkulatora EGR znajdowałby się tam w zbyt wysokim stężeniu i przyczyniał się przez to do syntezy szkodliwych gazów. Obniżenie zawartości tlenu w komorze spalania redukuje zatem ilość powstających szkodliwych substancji.

Jakim usterkom może ulegać recyrkulator EGR MAN TGX?

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek zaworów EGR w pojazdach MAN TGX są zanieczyszczenia. Ich nagromadzenie powoduje, że elementy sterujące recyrkulatora zostają przeciążone, przez co nie są w stanie zapewnić prawidłowego działania tego elementu. Może dojść również do tego, że w wyniku oddziaływania spalin na materiały, z których składa się zawór EGR, ulegną one wypaleniu. W efekcie tego część traci właściwości i nie może prawidłowo spełniać swoich funkcji.

Jak zapobiegać usterkom recyrkulatora spalin?

Wydłużenie żywotności zaworu EGR MAN TGX jest możliwe, jednak wymaga czynności, które niestety nie są powszechne wśród użytkowników samochodów ciężarowych. Chodzi przede wszystkim o używanie czystego paliwa, regularne serwisowanie pojazdu i czyszczenie silnika z osadów. Jako że, jak wspomnieliśmy, nie są to praktyki zbyt powszechne, usterki zaworu EGR zdarzają się częściej, niż mogłyby się zdarzać.

Objawy usterek recyrkulatora EGR w pojazdach MAN TGX

W prawidłowo działającym systemie usterka zostanie zasygnalizowana poprzez zaświecenie się odpowiedniej kontrolki. Towarzyszyć mogą jej jednak znacznie poważniejsze symptomy, takie jak:

 • obniżone osiągi silnika;
 • ograniczony przepływ spalin do układu dolotowego;
 • nierówna praca silnika na jałowym biegu;
 • utrudniony rozruch silnika przy niskich temperaturach;
 • brak płynności podczas przyspieszania.

Jako że wymienione objawy mogą świadczyć również o problemach z innymi podzespołami w pojeździe, podczas diagnostyki należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności właśnie na recyrkulator EGR. Mogłoby się bowiem okazać, że pominięcie tego elementu doprowadziłoby do wymiany sprawnych części i naraziło właściciela pojazdu na niepotrzebny koszt.

Polecane produkty:

Zawory EGR MAN TGX w Arcoore

W Arcoore znajdziesz zarówno nowe, jak i regenerowane zawory EGR do pojazdów MAN TGX. Wszystkie części są w pełni kompatybilne z pojazdem, a zawory, oringi czy chłodnice płaszczowo-rurowe w recyrkulatorach dostępnych w Arcoore są dokładnie takie, jak w częściach OEM.

Bez obaw możesz kupić u nas części w sprzedaży wysyłkowej, ponieważ każdy element jest starannie pakowany i zabezpieczony przed uszkodzeniami, jakie mogą pojawić się w transporcie.

Na czym polega regeneracja EGR MAN TGX?

Regeneracja recyrkulatorów spalin EGR to proces, którego efektem jest przywrócenie zużytym lub uszkodzonym elementom stu procent właściwości użytkowych. Kompleksowa obróbka kończy się przywróceniem elementom prawidłowych kształtów i rozmiarów, a materiałom wszystkich parametrów i właściwości, jakie posiadały po wyprodukowaniu. Uszkodzone elementy w recyrkulatorach najczęściej są wymieniane na nowe. Mowa tutaj o takich częściach, jak chłodnice płaszczowo-rurowe, oringi, uszczelki czy śruby.

Wszystkie regenerowane części poddawane są odpowiednim testom jakościowym. Procesy przeprowadzane są według oryginalnych schematów i rysunków technicznych przez wykwalifikowanych specjalistów. Stosują oni sprawdzone rozwiązania i metody, które pozwalają na zachowanie wysokiej jakości elementów oraz wszystkich właściwości niezbędnych do prawidłowego użytkowania.

Ogromną zaletą regenerowanych recyrkulatorów EGR jest ich atrakcyjna cena.

O pojazdach MAN TGX

Pojazdy MAN TGX to następcy zasłużonych modeli z serii TGA. Jest to seria ciężkich pojazdów użytkowych o dwu, trzech lub czterech osiach. Seria pojazdów MAN TGX obejmuje:

 • ciągniki siodłowe,
 • wywrotki,
 • śmieciarki,
 • podnośniki,
 • cementowozy,
 • pojazdy gaśnicze,
 • oraz podobne pojazdy użytkowe.

Seria pojazdów MAN TGX została zaprezentowana i wprowadzona na rynek w roku 2007 i jest produkowana do dziś w dwóch fabrykach w Niemczech, tj. w Monachium i Salzgitter, a także w polskich Niepołomicach.

Pojazdy MAN GTX występują w różnych modelach, które charakteryzują się różnymi rozmiarami kabin dla kierowcy: XL, XLX oraz XXL.

Napędy stosowane w pojazdach MAN GTX

W pojazdach zastosowano następujące napędy:

 • Euro 5 o mocy: 360 KM, 400 KM, 440 KM, 480 KM, 540 KM lub 680 KM;
 • Euro 5 EFV (przyjazne dla środowiska naturalnego) o mocy: 360 KM, 400 KM, 440 KM, 480 KM i 680 KM;
 • Euro 6 o mocy: 440 KM, 480 KM, 520 KM, 560 KM oraz 640 KM, z czego trzy ostatnie to jednostki 6-cylindrowe o pojemności 15,2 l D38.

W Arcoore znajdziesz recyrkulatory EGR do każdej z jednostek pojazdów MAN GTX.

Oferta Arcoore

Arcoore posiada nie tylko moduły EGR do MAN TGX ale również do innych modeli MAN takich jak TGS czy TGL. W portfolio znajdują się również zawory EGR, popularne chłodnice spalin do Scania serii R oraz serii K, serii N, serii P, serii G oraz serii T jak również do Scania Omnicity, Omnilink czy Irizar. Posiadamy również chłodnice EGR do Mercedes Actros MP4 czy Volvo FH.

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×