Moduł EGR Scania – co warto wiedzieć?

W obliczu zaostrzanych norm emisyjności nowoczesne pojazdy muszą być wyposażone w podzespoły, które umożliwiają redukcję emisji szkodliwych substancji ze spalinami. Jednym z takich elementów są moduły EGR, które można znaleźć także w pojazdach marki Scania. Dowiedz się, jakie są jego funkcje i co możesz zrobić w przypadku usterki modułu EGR Scania.

 

Czym jest moduł EGR w pojazdach Scania?

 

Moduł EGR to element układu recyrkulacji spalin w pojazdach, które mają spełniać współczesne normy emisyjności. Oczywiście stosuje się je również w samochodach marki Scania, które uchodzą za jedne z najbardziej cenionych samochodów ciężarowych, jakie możemy spotkać na europejskich drogach. Funkcją modułu EGR Scania jest ponowne wprowadzania do komory spalania określonej emisji spalin, które wchodzą w reakcję z mieszanką paliwowo-powietrzną, w efekcie czego w spalinach znajduje się mniej szkodliwych tlenków azotu (NOx), węglowodorów (CH) oraz tlenku węgla (CO).

Moduł EGR Scania kontrolowany jest przez komputer pokładowy, do którego dostarcza informacje na temat parametrów silnika czy przepływu spalin. Właśnie na ich podstawie dochodzi do optymalizowania składu spalin oraz wydajności silnika.

 

Usterki recyrkulatora spalin EGR w pojazdach Scania – objawy

 

Moduł EGR w pojazdach Scania może ulegać uszkodzeniom z różnych powodów. Jednym z najczęstszych jest zanieczyszczenie jego elementów przez sadzę, olej czy inne zabrudzenia, które mogą znaleźć się w układzie wydechowym. Jak zatem rozpoznać, że w pojeździe marki Scania mogło dojść do usterki w recyrkulatorze EGR? Najczęstsze objawy to np.:

  • spadek mocy silnika – zwykle zauważalna w czasie przyspieszania lub jazdy pod górkę;
  • nieregularna praca silnika – np. niestabilna praca i drgania, szczególnie przy jeździe z większą prędkością;
  • podwyższona emisja spalin – w spalinach będzie znajdować podwyższone stężenie szkodliwych substancji, m.in. tlenków azotu (NOx);
  • problemy z rozruchem – uszkodzony moduł EGR Scania może powodować problem z odpaleniem silnika bądź być przyczyną niestabilnej pracy silnika na niskich obrotach.

W przypadku wystąpienia wymienionych błędów należy podpiąć pojazd do stacji diagnostycznej. W przypadku wyświetlenia się kodów błędów świadczących o uszkodzeniu modułu EGR należy podjąć właściwe kroki, tj. wymianę lub regenerację elementu.

 

Regeneracja recyrkulatorów EGR – czy jest możliwa?

 

W Arcoore przeprowadzamy regenerację modułów EGR Scania, dzięki którym podzespoły te odzyskują swoje właściwości techniczne i funkcjonalne. Proces ten polega przede wszystkim na oczyszczeniu modułów z sadzy, oleju silnikowego, pyłów oraz innych zabrudzeń, które mogą zbierać się na module, prowadząc do nieprawidłowej pracy urządzenia. Poza czyszczeniem w czasie regeneracji modułów EGR Scania wykonuje się także inne kroki, takie jak:

  • diagnostyka – polega na ocenie poszczególnych części modułu i ocenie zdatności do naprawy;
  • naprawa – na tym etapie podejmujemy się naprawy poszczególnych elementów modułu EGR Scania bądź ich wymiany na nowe, dotyczy to m.in. zaworu, silnika elektrycznego;
  • testowanie i kalibracja – czynności mają na celu potwierdzenie sprawności modułu.

Recyrkulacja modułów EGR Scania generuje znacznie niższe koszty niż wymiana całego elementu na nowy.

 

Moduły EGR Scania w ofercie Arcoore

 

W naszej ofercie dostępne są regenerowane oraz nowe moduły EGR Scania do różnych modeli pojazdów, wyposażonych w silniki sześcio- oraz dziewięciolitrowe, a także spełniających normy emisyjności Euro 4 i Euro 5. Każdy z modułów EGR Scania dostępnych w ofercie Arcoore gwarantuje wysokie właściwości jakościowe, techniczne i funkcjonalne, dzięki czemu pozwala przywrócić pojazdom pełną sprawność –zapewnić prawidłową pracę silnika oraz zredukować emitowania szkodliwych tlenków azotu do atmosfery.

Każdy z recyrkulatorów EGR Scania jest przed wysyłką ponownie sprawdzany pod kątem jakości oraz zabezpieczany na wypadek ewentualnych uszkodzeń w transporcie. Dzięki numerom OE dostępnym na stronie każdego z produktów bez problemu znajdziesz moduł EGR Scania pasujący do Twojego pojazdu. Na nowe i regenerowane przez nas moduły EGR Scania udzielamy gwarancji.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×