Regeneracja – na czym polega
Regeneracja to proces przywracania zużytym elementom ich pierwotnych właściwości technicznych i użytkowych. W przypadku regeneracji chłodnicy powietrza/intercoolera polega ona na wymianie rdzenia chłodnicy na zupełnie nowy. Taki proces pozwala na uzyskanie oryginalnych właściwości chłodnicy powietrza do samochodów ciężarowych przy zachowaniu dotychczas używanych burt/wann, co przekłada się na koszty zakupu oraz wpływ na środowisko naturalne.
Chłodnica powietrza – zastosowania
Stosowane w procesie regeneracji rdzenie pochodzą z produkcji Unii Europejskiej, charakteryzują się bardzo dobrą jakością, trwałością użytkowania oraz parametrami techniczno-eksploatacyjnymi.
Przed wysyłką do klienta każdy produkt jest sprawdzany pod kątem poprawności i szczelności. Chłodnica powietrza w samochodzie ciężarowym lub autobusie służy do poprawy sprawności układu spalania oraz mocy silnika. Dzięki obniżeniu temperatury powietrza, które ma mniejszą gęstość i masę, poprawia się dopływ tlenu do komory spalania. Jakość spalania mieszanki zależy od ilości tlenu w cylindrach. Chłodnica międzystopniowa ma bezpośredni wpływ na moc i zużycie silnika. Nieszczelna lub uszkodzona chłodnica powietrza ma ogromny wpływ na pracę turbosprężarki, która nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia w układzie.
Jak rozpoznać uszkodzony intercooler?
Najczęstsze objawy to uszkodzony intercooler
– spadek mocy silnika
– większe zużycie paliwa
– w niektórych przypadkach nierównomierna praca silnika
– szybsze wykorzystanie innych elementów silnika
Jak zapobiec uszkodzeniu intercoolera?
Zalecamy okresowe sprawdzanie układu układu doładowania powietrza iw przypadku występowania plam oleju lub wyżej wymienionych objawów konsultację z nim. Wymiana intercoolera to zdecydowanie tańsza opcja naprawy układu niż późniejsza ewentualna wymiana turbosprężarki czy naprawa silnika.