Chłodnica spalin – moduł EGR MAN TGX Euro 6 – przyczyny usterek

Ciągnik siodłowy MAN TGX Euro 6 to jeden z najbardziej popularnych aut nie tylko na polskich drogach. Przepisy regulujące emisję spalin euro 6, mocno wpłynęły na konstrukcję silnika. Motor auta wyposażony jest w sporej wielkości moduł EGR czy inaczej zwaną chłodnicą spalin. Na potrzeby OE chłodnice spalin EGR produkuje firma Modine a zawór EGR, który jest praktycznie integralną częścią chłodnicy inna firma. Sterowaniem zajmuje się serwomotor, nastawnik, automatyka, elektronika, elektroniczny nastawnik – wiele nazw jest używanych. 

 

Konstrukcja MAN TGX Euro 6

 

Sama konstrukcja jest bardzo prosta. Spaliny poprzez otwarte klapy zaworu EGR, dostają się do chłodnicy spalin, aby poprzez system rurek w chłodnicy płaszczowo-rurowej, otoczonej cieczą chłodzącą, wydostać się o niższej temperaturze do układu wydechowego oraz w części do turbiny by ponownie brać udział w procesie spalania.

 

Z założenia konstrukcja bardzo prosta, łatwa i przyjemna. Okazuje się jednak iż jest olbrzymim problemem dla właścicieli samochodów, mechaników, warsztatów. 

Regeneracją zajmujemy się od 10 lat, naprawdę sporo udało nam się zobaczyć w zakresie recyrkulacji spalin nie tylko do MAN TGX Euro 5 ale również do Scania, DAF czy Mercedes. W tym wpisie skupimy się jednak na recyrkulatorze zastosowanym w MAN TGX Euro 6. Mamy oczywiście swoje przemyślenia dotyczące tej konstrukcji i problemów z nią. Postaramy się poniżej nieco przybliżyć, co jeszcze może być przyczyną usterki modułu EGR i na co warto zwrócić uwagę. 

 

Przyczyny usterek modułu EGR w MAN TGX Euro 6

 

Niemal w 100% nadający się do wymiany EGR, zostaje po prostu wymieniony i tyle, kilka tygodni później sytuacja się ponawia i znów pojawia się problem z EGR. Na pytanie co zostało jeszcze wymienione, praktycznie nigdy nie otrzymuję odpowiedzi „co” a na postawione pytanie co było przyczyną awarii modułu EGR za pierwszym razem – nie zaskoczę Was – odpowiedź brzmi – rozszczelnił się. Nikt nie zadaje sobie pytania dlaczego tak się stało, co spowodowało że moduł EGR Modine uległ awarii. W dalszej części wpisu postaramy się opisać, na co należy zwrócić uwagę, kiedy już demontujecie uszkodzoną chłodnice spalin, recyrkulator MAN TGX Euro 6.

 

Chłodnica spalin, recyrkulator spalin czy moduł EGR do MAN TGX Euro 6 ulega awarii przede wszystkim kiedy brakuje w nim płynu cieczy chłodzącej. Dochodzi wówczas do sytuacji w której spaliny przelatujące przez wkład czyli chłodnicę płaszczowo-rurową w żaden sposób nie są wychładzane bo brakuje cieczy chłodzącej w samym module Modine EGR. Spaliny o temperaturze ok 700 stC nie mające w żaden sposób możliwości wystudzenia, doprowadzają do przegrzania wkładu chłodnicy i jej rozszczelnienia. Wówczas auto „gubi” płyn chłodzący, może tracić na mocy i powodować zwiększone zużycie paliwa – to są jednak objawy „delikatne” w porównaniu z tym co brak płynu może spowodować z całym silnikiem. Skutki przegrzana da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Zawór EGR czy przepustnica czy jeszcze inaczej klapy są aż przebarwione, podobnie jak system rurek wewnątrz. To jest jasny sygnał że auto przejechało sporo „bez wody”

 

Główne objawy uszkodzenia EGR, to przede wszystkim utrata płynu cieczy chłodzącej.

Przyjmuje się takie najprostsze założenia że jeśli ubytek jest do 8 litrów na tydzień to uszkodzeniu uległa chłodnica wysokiego ciśnienia, chłodnica doładowania czy po prostu chłodnica powietrza, zastosowana w tym modelu, zamontowana pod spodem blisko miski olejowej. 

 

Jeśli ubytek płynu przekracza wyżej wymienioną wartość to dodatkowo uszkodzeniu uległ już płaszcz czy chłodnica płaszczowo rurowa wewnątrz modułu EGR. Mając to już tylko na uwadze, warto przy wymianie recyrkulatora, sprawdzić chłodnicę wysokiego ciśnienia.

 

Gdy awarii ulega chłodnica doładowań to na module EGR pojawiają się takie charakterystyczny biały nalot, przypominający odrobinę „popcorn” – zdjęcia poniżej.

 

Do powstania problemów z Modine, przyczynia się również, uszkodzona turbina. Uszkodzenie turbiny powoduje że w układzie recyrkulacji spalin pojawia się olej. Po zdemontowaniu EGR MAN TGX Euro 6 zauważyć można zaolejenie w sekcji zaworów, jak na zdjęciach poniżej. Olej dostający się do spalin, podnosi ich odporność na studzenie przez opływającą ciecz dookoła a to z kolei powoduje:

– Przegrzanie wkładu i jego rozszczelnienie

– Zabrudzony strumień spalin w sekcji zaworowej, która to decyduje o ciśnieniu spalin wydostających się z chłodnicy EGR

W przypadku tej konstrukcji chłodnicy spalin EGR MAN TGX Euro 6, przyczyn i powodów oczywiście może być więcej, jak również mogą następować jednoczenie. Najbardziej dokuczliwym i najczęstszym przypadkiem jest połączenie awarii – chłodnicy wysokiego ciśnienia MAN OE 51095007168  ubytek płynu cieczy chłodzącej w układzie) oraz problemów z turbiną. Poniżej zdjęcia przykładowe, po których można ustalić z praktycznie 100% pewnością przyczynę usterki modułu EGR.

 

Innym problemem tej konstrukcji jest a raczej są wtryski nr 7 i 8. Bardzo często ulegają awarii i po prostu leją (Arcoore daje możliwość ich regeneracji). Paliwo w komorze spalania nie wypala się jak powinno i sama benzyna pojawia się w recyrkulatorze spalin i prowadzi w prostej drodze do jego uszkodzenia. Zdarzają się przypadki iż najbardziej awarii ulegają klapy czy przepustnica czy fachowym językiem zawór EGR.

Mając te wszystkie aspekty na uwadze, warto zobaczyć, poszukać i zastanowić się co jest/było przyczyna awarii. Sama wymiana EGR nie zawsze da zamierzony rezultat w postaci braku błędów czy ponownych problemów z Modine do MAN TGX Euro 6.

Oczywiście rekomendujemy wszystkie nasze rozwiązania jednak najmocniej skupiamy się na regenerowanym recyrkulatorze EGR MAN TGX Euro 6 wraz z nową oryginalną przepustnicą skompletowaną wraz z serwomotorem. 

W ofercie również same oryginalne klapy, oryginalny zawór EGR MAN TGX Euro 6


Promocja dla zalogowanych użytkowników

Zarejestruj się na naszej stronie i uzyskaj atrakcyjne rabaty na nasze produkty!

×